Český hokej udělal poslední krok v elektronizaci zápisu o utkání

Před začátkem sezony 2023/24 dokončilo registrační oddělení Českého hokeje proces elektronizace průkazů. V utkáních napříč všemi soutěžemi tak od letošního ročníku není třeba fyzicky předkládat průkazy v případě hráčů, trenérů, funkcionářů a rozhodčích. Jedná se o finální krok v rámci přechodu z ručně vyplňovaného papírového zápisu na plně elektronický a online hokejový zápis o utkání.

Proces elektronizace zápisu o utkání zahájilo registrační oddělení Českého hokeje už v roce 2010, odkdy se u nejvyšších seniorských a juniorských soutěží postupně začal využívat tzv. elektronický hokejový zápis. Dalším milníkem byl rok 2018, kdy se elektronický zápis začal uplatňovat i v nižších mládežnických a regionálních soutěžích. Kluby ale i přesto musely na všechna svá utkání vozit plastové průkazy.

Za dokončení procesu elektronizace zápisu o utkání tak lze považovat začátek sezony 2023/24. „Pro kluby, trenéry, funkcionáře, rozhodčí i krajské sekretáře, kteří tiskli plastové průkazy, je teď vše výrazně jednodušší, zejména co se týče logistiky. Zástupci klubů ušetří také spoustu času. Dříve museli jezdit na výdejní místa, kterých bylo pouze něco okolo 10 v celé republice, a vyzvedávat plastové průkazy. To od této sezony už není potřeba,“ říká manažer registračního oddělení Pavel Smažil s tím, že kluby a rozhodčí tím také značně ušetří náklady na cestování.

Největší nápor na výdejní místa byl vždy před víkendovými zápasy, kdy krajští sekretáři museli často na poslední chvíli vyřídit řadu žádostí. Celý proces je nyní jednoduší a transparentnější. „Elektronizací se vyřešil i častý problém se střídavými starty. Pokud hráč nastupoval za dva týmy během jednoho víkendu, průkaz musel být fyzicky přemístěn z místa A do místa B. Případně musel krajský sekretář vytisknout duplikát průkazu na výdejním místě. Čas od času v tomto procesu došlo k logistickému problému a hráč kvůli tomu nemohl nastoupit. To už se od této sezony nemůže stát,“ pokračuje Smažil.

Zástupci klubů tak od letošního ročníku připravují zápis o utkání kompletně online. „V minulých sezonách museli vedoucí týmů jezdit na utkání s větším předstihem, aby rozhodčím fyzicky předložili průkazy hráčů, trenérů a funkcionářů. Nyní se řeší vše online skrz elektronický hokejový zápis od jeho zahájení, až po samotné uzavření zápisu o utkání,“ dodává Smažil.

Pavel Smažil, manažer registračního oddělení Českého hokeje

Aktuální články

Úřední zprávy z kraje

Dokumenty

Tabulky

Liga 9. tříd
# Tým Z Skóre Body
1 IHC Králové Písek IHC Králové Písek 30 291:64 77
2 HC Střelci Jindřichův Hradec HC Střelci Jindřichův Hradec 30 167:125 57
3 Loko. Veselí n.Luž. Loko. Veselí n.Luž. 30 160:174 54
4 Slavoj Český Krumlov Slavoj Český Krumlov 30 108:98 50
5 HC Vimperk HC Vimperk 30 111:168 39
6 HC MAD BULL HC MAD BULL 30 77:171 19
7 HC Milevsko 1934 HC Milevsko 1934 30 91:205 19